Klimatyzacja samochodowa- serwis, diagnostyka, napełnienie klimatyzacji i ozonowanie!

  • Pełen serwis klimatyzacji: kompleksowo naprawimy klimatyzację w Twoim samochodzie.
  • Czyszczenie klimatyzacji: dokładnie oczyścimy układ klimatyzacji metodą ozonowania.
  • Napełnienie klimatyzacji: tylko odpowiednia ilość czynnika zapewnia poprawne działanie układu. Zawsze sprawdzamy ciśnienia w układzie wymieniamy olej w sprężarce klimatyzacji oraz uzupełniamy czynnik chłodzący.
serwis klimatyzacji

 Schemat działania klimatyzacji samochodowej.

klimatyzacja samochodowa
włącznik klimatyzacji
Co roku przez złącza w układzie klimatyzacji oraz sprężarkę klimatyzacji ucieka około 15% czynnika chłodzącego z układu. Mniejsza ilość czynnika powoduje mniej wydajną pracę i większe zużycie elementów układu klimatyzacji. Zużywa się również olej w sprężarce klimatyzacji i jest słabsze smarowanie sprężarki, dlatego warto regularnie przeprowadzać przeglądy układu klimatyzacji.
Serwis klimatyzacji należy przeprowadzać co najmniej raz na 2 lata. Jednak w starszych samochodach wycieki z układu klimatyzacji mogą być większe jest to związane z zużyciem przewodów i gumowych elementów uszczelniających. Warto więc sprawdzić szczelność klimatyzacji.
Podczas pracy klimatyzacji w samochodzie produkują się skropliny wody w układzie, większość z nich jest odprowadzana kanałem odpływowym (latem często spotykana kałuża wody pod samochodem) jednak mała część pozostaje w układzie. Jest to doskonałe miejsce do rozwoju grzybów i drobnoustrojów szkodliwych dla nas i pasażerów w pojeździe. Warto więc oczyścić układ metodą ozonowania- wytwarzany jest ozon który podawany jest do układu klimatyzacji i zabijane są grzyby. W przypadku silnego zabrudzenia układu i nieprzyjemnych zapachów można użyć specjalne preparaty chemiczne oczyszczające układ.
Najczęstszym symptomem są nieprzyjemne zapachy wydobywające się po włączeniu klimatyzacji. Jednak w niektórych przypadkach występuje reakcja alergiczna pomimo braku zapachów. Czy zaobserwowałeś, że wchodząc do samochodu z klimatyzacją zaczynasz kichać, bolą i łzawią Ci oczy albo masz zapchany nos? To oznaka, że czas na oczyszczenie klimatyzacji i wymianę filtra kabinowego.
Filtr kabinowy to przez wielu niedoceniany element w samochodzie, przez niego dostaje się powietrze którym oddychamy podczas podróży. Warto zainwestować w filtr kabinowy z węglem aktywnym renomowanego producenta (BOSCH, MANN FILTER. To on zatrzymuje bakterie i alergeny dostające się do samochodu. Nie oszczędzaj na filtrze kabinowym!